Nasze oddziały

Młode ptaki są w doskonałej kondycji. 2–3-tygodniowe pisklęta odkryli przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” 18 maja, podczas wizytacji gniazda na kominie elektrociepłowni. Znalezione pisklęta zostały zaobrączkowane.

Historia pary sokołów wędrownych na 150–metrowym kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków zaczęła się w 2015 r. Najpierw nietypowe lokum upodobała sobie sokolica wędrowna. Wkrótce dołączył do niej jej obecny partner. W trosce o przyszłość tego gatunku, dyrekcja elektrociepłowni pozwoliła na zamontowanie na kominie budki lęgowej. Energetycy i ornitolodzy z Lublina zadbali, by para czuła się jak najlepiej w mieście nad Bystrzycą.

Dla sokołów wędrownych wysokie budynki to namiastka gór i stromych skalnych półek, na których zakładają swoje gniazda. Na razie Elektrociepłownia Lublin Wrotków jest najdalej wysuniętym na wschód miejscem w Polsce, gdzie sokoły wędrowne zajmują terytorium i drugim, po Puławach, w województwie lubelskim. To jedyna para tego gatunku ptaka w Lublinie.

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) to gatunek kosmopolityczny. Zamieszkuje wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Ma na swoim koncie zwierzęcy rekord prędkości – podczas polowania potrafi osiągnąć prędkość około 360 km/h.

W Polsce sokół wędrowny jest bardzo rzadkim gatunkiem - w kraju jest zasiedlonych obecnie jedynie około 30 gniazd tego gatunku. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wspólnie z organizacjami przyrodniczymi stara się odbudować tę populację. PGE GiEK prowadzi działalność w sposób zrównoważony przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych, łącząc rozwój biznesu z potrzebami ludzi i otoczenia naturalnego.

eclublin_site